The Police med på noderneWednesday, March 28. 2007
Så er der måske godt nyt til alle os, der kan li' at samle på live-optagelser fra koncerter - ifølge en artikel i online-magasinet Side-Line overvejer The Police nemlig at optage samtlige shows på den kommende turné og sælge dem til publikum.
På den måde kan man som koncertgæst få en optagelse af lige præcis den koncert man har været til, og det er selvfølgelig med optimal lyd og professionelt fremstillet.
Jeg håber, der er hold i historien, for det er mig en gåde, at der ikke er flere af de store bands, der har taget den idé til sig (Pearl Jam har gjort det, og Metallica solgte på et tidspunkt deres koncerter som downloads) - det er efter min mening en fantastisk måde at give noget til publikum, og hele lyd-menageriet er jo rigget til, så det er begrænset, hvor meget ekstra-arbejde det kræver.
Jeg vil i hvert fald gerne have en "The Police - Live in Aarhus" stående på CD-hylden, og mon ikke mange andre også vil det?
Nyt materiale fra The PoliceThursday, March 22. 2007
Ifølge www.stingus.net er Sting, Stewart og Andy p.t. i Italien for at øve op til den kommende turné, og de forbereder to nye numre, der sandsynligvis skal udgives senere på året i forbindelse med en Greatest Hits-boks. Bliver spændende at høre!
Jeg fik billetter!Friday, March 16. 2007
Så oprandt dagen, hvor billetterne til Polices koncert i Århus den 1. september blev sat til salg, og jeg har stået i kø foran det lokale posthus siden 5:30 i morges - jeg var den første i køen, så jeg fik billetter til både os selv, Jakob og Annemette, Rasmus og Eva og et par venner!
Jeg stod der også i mandags for at købe billetter til George Michaels koncert i Århus (hvem sagde, at Horsens var Jyllands største koncertby?!?), og der mødte jeg op som den første klokken 6. De næste i køen troppede op omkring 6:30, så jeg tænkte, at jeg hellere måtte komme i rigtig god tid i dag - det viste sig dog unødvendigt, da jeg var ene mand på skansen helt til klokken 8!
Nå, men mens jeg ventede, kom jeg så endelig i gang med Stings selvbiografi "Broken Music", og den tegner rigtig spændende - jeg købte den (signeret) ved hans koncert i Forum for et par år siden, men har altså ikke fået læst i den før i dag.
Nu bliver det så spændende at se, hvornår (om?) der bliver udsolgt. Der er 54.000 billetter i udbud, så der går nok lidt tid, men de skal nok blive solgt - også selvom interessen at dømme efter min lokale billetkø var større for George Michael.
Police spiller i Århus!Tuesday, March 13. 2007
Så skete det - det er nu officielt bekræftet, at The Police skal spille i Århus lørdag den 1. september. Som jeg berettede i torsdags, så bliver det på Vestereng.
Samtidig er siden www.policeiaarhus.dk gået i luften igen. Billetsalget starter fredag klokken 10 via www.billetnet.dk, og priserne ligger fra 650 til 895 gode, danske skumbananer.
Vi tager den lige én gang til, for det lyder altså fuldstændig surrealistisk ...: The Police giver koncert i Århus den 1. september 2007!
Kommer Police til Århus ...???Friday, March 9. 2007
Ja, der er faktisk noget der tyder på, at The Polices koncert i Danmark kommer til at foregå i Århus, der dermed på ganske kort tid vil have placeret sig selv som en af de hotteste koncertbyer i Danmark - kom igen, Horsens!
Alt er på rygtestadiet, men Musikbladet Gaffa bragte i går en artikel, der fortæller, at hjemmesiden www.policeiaarhus.dk var online kortvarigt om formiddagen med oplysninger om tidspunkt, spillested og billetsalg (tak til min bror Rasmus, der gjorde mig opmærksom på artiklen - han hørte tilfældigt om det på P3!).
Helt konkret nævnte siden Vestereng som spillested (samme sted som Grøn Koncert og Metallicas koncert den 13. juli), den 1. september som dato og at billetsalget skulle starte den 15. marts.
Om der er hold i det, eller om det er en joke kan endnu ikke afgøres. Det taler imod, at de normalt troværdige stingus.net har oplysninger om en koncert i Manchester den 1. september, men da den endnu ikke er officielt bekræftet, kan det være blevet ændret ...
More as this story unfolds ...
(Page 1 of 2, totaling 7 entries)
» next page
|



